• Nie marnuję ...

• W I semestrze roku szkolnego 2021/2022 uczniowie klasy 3c w ramach innowacji "Nie marnuję..."postanowili powtórnie wykorzystać plastikowe butelki, nakrętki, pudła, kartony oraz inne pozornie niepotrzebne przedmioty i nadać im nową użyteczną funkcję.

Uczniowie wykazali się kreatywnością i dużym sprytem. Powstały domki dla lalek, kręgle, rzutki, gra zręcznościowa ćwicząca koordynację wzrokowo-ruchową. Wykonane zabawki z recyklingu uczniowie klasy 3c podarowali młodszym koleżankom i kolegom z oddziału przedszkolnego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Niespodzianka sprawiła radość, zainteresowanie i inspirację. Dowodem jest list, jaki napisali Zerówkowicze wraz z Wychowawczyniami do uczniów klasy 3c.

• „Eko z Twoją Wolą", czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko

• Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii.
          W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”.
          Celem projektu jest m.in. zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.

Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach
          i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”.
          W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne”
          w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”. Szkoły ponadpodstawowe w ramach działań ekologicznych rozpoczęły jesienią rewitalizację terenów przyszkolnych, porządkując zieleń czy zasadzając krzewy i kwiaty. Na wiosnę zaplanowany jest udział młodzieży w corocznej akcji „Sadzenia drzew przez maturzystów”. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli też działania nad realizacją konkursowych filmów o segregacji śmieci i filmów instruktażowych „Eko Porada, czyli jak to zrobić?”.

Jak widać wolskie placówki oświatowe nie tracą z pola widzenia tak ważnej kwestii, jaką jest ekologia
          i udowadniają, że projekt „Eco z Twoją Wolą” nie jest tylko pustym hasłem. Więcej informacji na temat realizacji dzielnicowego projektu „Eco z Twoją Wolą” znajduje się w TERMINARZU

• Eko konsument

• Uczniowie klasy 2c bardzo martwią się o środowisko, w którym żyją. To młode pokolenie, które promuje wśród rodziny i znajomych postawy ekologiczne. Na lekcjach często rozmawiają, debatują co można jeszcze zrobić, by poprawić stan naszego środowiska. Wiedzą, że zachowanie wszystkich ludzi wpływa na naszą planetę.

Antoś wspólnie z rodziną robi makaron. Domowy makaron jest zdrowy i pyszny. Helenka przygotowuje ekologiczny płyn do płukania tkanin. Inga ceruje dziurki w ubraniu, segreguje odpady i kupuje wymienne wkłady do zniczy. Marcel w specjalnym pojemniku zbiera odpadki kuchenne na kompost. Na wiosnę zasili ziemię w ogródku ekologicznym nawozem. Szymon segreguje śmieci. Starannie wrzuca do właściwych pojemników. Zuzia sprzątając wybiera ekologiczne środki czystości, a z bluzki z której już wyrosła szyje ubranka dla swojej lalki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

• Eko - jesień

• Jesień to bardzo inspirująca pora roku. Uczniowie klasy 2c na lekcjach plastyczno-technicznych wykonali prace z barwnych liści zebranych podczas spaceru.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w  galerii.

• Ekologiczny konsument

• W piątek 13.11.2020 roku w oddziałach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia pt "Ekologiczny konsument". Zajęcia zostały poprowadzone przez Panią Sylwię Sikorską współzałożycielkę Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Dzieci na zajęciach dowiedziały się jak zostać bardziej świadomym konsumentem. Uczniom zostały przedstawione bezodpadowe zamienniki popularnych produktów generujących dużo śmieci. Nasi uczniowie pochwalili się swoimi proekologicznymi działaniami którymi jest między innymi noszenie wody w bidonach i innych wielorazowych butelkach. Omówiony został też proces recyklingu.  Na koniec zajęć dzieci samodzielnie wplotły wstążki do woreczków uszytych przez Panią Martynę z pracowni artystycznej Nożyczki.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

• Dzień Natury

• W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami zimą przeprowadziliśmy szereg zajęć mających na celu zwiększenie wiedzy dzieci na temat zmian zachodzącymi w tym okresie. Omówiliśmy jak zmieniają się warunki atmosferyczne oraz jaki to ma wpływ na zwierzęta. Poświęciliśmy też dużo czasu na zapoznanie się ze sposobami w jaki zwierzęta przygotowują się do zimy. Uczniowie dowiedzieli się które zwierzęta zapadają w sen zimowy a które w tym czasie odlatują. Szczególną uwagę poświęciliśmy wiewiórkom ponieważ nasi najmłodsi uczniowie uwielbiają  oglądać te zwierzątka wspinające się po drzewach znajdujących się w pobliżu boiska oraz na placu zabaw. Dzieci wykonały dwie prace plastyczne przy użyciu różnych technik. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ponieważ dzieci poświęciły dużo wysiłku w wykonanie swoich prac. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy korzystali z kalki. Zapraszamy do obejrzenia galerii.