• II Kongres Praw Obywatelskich

     • W piątek, 14 grudnia, wzięliśmy udział w II Kongresie Praw Obywatelskich, organizowanym przez  Rzecznika Praw Obywatelskich, Pana dr Adama Bodnara. Podczas Kongresu omawianych było wiele istotnych spraw społecznych, a także problemów prawnych. Spotkania odbywały się w formie wykładów i zajęć warsztatowych. Udział w tym wydarzeniu był dla nas okazją do rozmowy z Panem Rzecznikiem, zwiedzenia wioski praw człowieka i zapoznania się z wieloma ciekawymi inicjatywami organizacji pozarządowych, działających na rzecz praw obywatelskich.

     • Mikołajki w schronisku

     • W dniu 6 grudnia uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w schroniskowych Mikołajkach. Zawieźliśmy psiakom przysmaki, a będącym pod opieką schroniska osiołkom, kozom i kucykom marchewkę i jabłka. Odwiedziliśmy wszystkie psy, zajrzeliśmy do każdego boksu, aby chwilę poprzytulać się i pogłaskać. Śpiewaliśmy kolędy z Mikołajem i ubieraliśmy choinkę.Wszystkim psom życzymy znalezienia nowych domów i 2019 roku spędzonego już we własnych domach.

     • Warsztaty bożonarodzeniowe

     • Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż warto więc pomyśleć o ozdobach świątecznych. Stąd też w dniu 11 grudnia 2018 roku w naszej szkole zostały zorganizowane „Warsztaty ozdób bożonarodzeniowych”. Organizator warsztatów Fundacja Chlorofil inspirowana światem polskiej przyrody zapewniła  uczestnikom komplet materiałów do przygotowania świątecznych ozdób.  Program warsztatów obejmował tworzenie świeżych stroików jodłowych ze złotymi szyszkami. Dzieci lepiły figurki z masy cukrowej i ozdabiały pierniczki. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze przy dźwiękach kolęd. Wszyscy dobrze się bawili. Wykonane ozdoby na pewno pięknie zaprezentują się w domach uczniów.

     • Szlachetna Paczka - finał po raz szósty!

     • Nasza szkoła, już od sześciu lat, bierze udział w akcji Szlachetna Paczka. W tym roku zadeklarowaliśmy pomoc Panu Józefowi, mieszkańcowi warszawskiej Woli. Dzięki ofiarności rodziców udało się wyposażyć mieszkanie Pana Józefa w wersalkę, pralkę, lodówkę, szafę, a także- ponad zgłoszone potrzeby - mały telewizor. Kupiliśmy również dywan, karnisz, garnki, artykuły kuchenne i spożywcze, a także chemii gospodarczej, ubrania i obuwie. Z ofiarowanych przez rodziców rzeczy dostarczyliśmy firanki, zasłonki, artykuły pościelowe, ręczniki, czajnik elektryczny i zastawę kuchenną, gdyż w mieszkaniu Pana Józefa nie było praktycznie żadnego wyposażenia.

      Bardzo serdecznie dziękujemy  rodzicom za dokonane wpłaty, pomoc rzeczową Pani Katarzynie (pralka!), pomoc w transporcie i wniesieniu paczek do mieszkania Panu Arkadiuszowi (3 piętro bez windy) i inne rzeczy, które anonimowo były ofiarowane i zostawiane w szkole. Dziękujemy wychowawcom za pomoc w zbieraniu funduszy. Dziękujemy Pani Honoracie za kupno garnków.

      Serdeczne podziękowania składamy też naszym wolontariuszkom z klasy 8 a i 8 d - Magdzie i Martynie za pomoc w pakowaniu paczek i Adrianowi z LO nr XXIV za dźwiganie pudełek.

      Dzięki naszej wspólnej pracy Pan Józef będzie miał wspaniałe święta i godne warunki do życia.

       

     • Wizyta w DPS Budowlani

     • 28 listopada na zaproszenie mieszkańców uczniowie klasy IV b poraz kolejny odwiedzili Dom Pomocy Społecznej „Budowlani”. Było to spotkanie andrzejkowe z wróżbami, tańcami i śpiewem. Na tę okazję przybyła specjalnie wróżka Yvette, która spełniała marzenia i przepowiadała przyszłość każdemu kto chciał ją poznać. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

     • Program informacyjno-edukacyjny „KIBIC”

     • We wtorek, 4 XII, klasa 8d wraz z wychowawcą – p.Dubielecką uczestniczyła w programie informacyjno - edukacyjnym „KIBIC” adresowanym do uczniów 8 klas szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych zorganizowanym przez Komendę Główną Policji na stadionie KS Polonia. Program był realizowany w postaci wycieczki po stadionie sportowym. Jest to metoda nauczania, dzięki której uczniowie mieli sposobność zastosowania w praktyce zdobytej wiedzy i umiejętności kształtujących postawy właściwego zachowania uczestników imprez sportowych, czyli pozytywnego uczestnictwa w charakterze kibica w meczu piłkarskim.

          Zakres tematyczny wycieczki obejmował:

      • poznanie zasad i przepisów obowiązujących na terenie Ośrodka Sportowego,
      • omówienie prawnych aspektów negatywnych zachowań podczas masowych imprez sportowych,
      • zapoznanie się z psychologicznymi aspektami zachowań agresywnych i asertywnych, sportowej złości oraz zasad rozpoznawania postaw związanych z przemocą i innymi negatywnymi zrachowaniami.

      Na koniec wszyscy mieli okazję zwiedzić Centrum Dowodzenia, czyli zobaczyć, jak działa stadionowy monitoring.

     • Christmas Cards Exchange 2018

     • Klasy 4f i 4d pod kierownictwem p. Sylwii Stepanenko od września uczestniczą w europejskim projekcie eTwinning. W ramach współpracy dzieci z różnych krajów Europy poznają się, dzielą tradycjami bożonarodzeniowymi i wymieniają kartkami. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców oraz pomocy ze strony Rady Rodziców, która dofinansowała nam znaczki pocztowe, wysłaliśmy 20 własnoręcznie wykonanych kart świątecznych do 20 różnych szkół. W zamian przyszły do nas kartki m. in. z Włoch, Rumunii, Anglii, Hiszpanii, Danii, Słowacji, Węgier, Litwy, Chorwacji, Serbii, Bułgarii, Portugalii, Finlandii, Szewcji, Macedonii, Francji i Turcji.

      W ramach działań projektowych przy pomocy nauczycieli koordynatorów krajów partnerskich powstała książeczka zawierająca opis tradycji w poszczególnych państwach:
      https://issuu.com/csotty/docs/christmas_traditions_in_europe

      Każdy partner nagrał też film, w którym uczniowie składają życzenia w swoim ojczystym języku. Obejrzyjcie, my też tam jesteśmy:

      https://www.youtube.com/watch?v=hxGfSVIr2yE

      Nauczyciele w ramach współpracy opracowali szereg zadań dla swoich uczniów. Klasy 4d i 4f z naszej szkoły mogą od początku grudnia uczyć się i bawić korzystając z kalendarza adwentowego zawierającego zadania po angielsku:

      https://adventmyfriend.com/50025/914263af8e/

      Was też zachęcamy do wspólnej zabawy. 

      Nasz projekt jeszcze trwa. Podzielimy się z uczniami z innych krajów zdjęciami udekorowanej świątecznie Warszawy, pogramy w świątecznego Kahoota i przygotujemy wystawę otrzymanych kart. 
       

     • Odcinek specjalny na oficjalny kanał Kubusia - wygrana w Ogólnopolskim Konkurskie „Rusz sie z K”

     • W związku z wygrana w Ogólnopolskim Konkurskie „Rusz sie z K” oraz zdobyciem głównej nagrody Grand Prix Szkola 225 gościła Youtuberow (Mela modela, Turbo Krzych, Cyprian i Hangar 646), którzy nagrywali odcinek specjalny na oficjalny kanał Kubusia. Szkoła w nagrodę otrzymała bon w wysokości 2500zl na sprzęt sportowy a uczestnicy konkursu nagrody indywidualne w postaci głośników i produkty marki Kubuś. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • „Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi”

     • Od marca do października 2018 roku nasza Świetlica brała udział w ogólnopolskim konkursie dla szkół zatytułowanym „Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi”. W ramach konkursu musieliśmy wykonać szereg zadań, z których byliśmy skrupulatnie rozliczani i oceniani. Zadań łącznie było 10:

      1. zorganizowanie przedstawienia/teatrzyku na podstawie wspólnie wybranej bajki/opowiadania.
      2. przeprowadzenie debaty uczniowskiej pt. „Zdrowie na talerzu”
      3. pogadanka z uczniami na temat wakacyjnych podróży
      4. zorganizowanie w ramach tygodnia np. Harrego Pottera konkursu na wykonanie czarodziejskiej czapki itp.
      5. Rozmowa nt. bezpiecznego korzystania z Internetu oraz nt. zakazu kontaktu z nieznajomymi
      6. przeprowadzenie konkursu recytatorskiego pt. „ZOO Jana Brzechwy”
      7. pogadanka z uczniami nt. roli świetlicy szkolnej
      8. zorganizowanie dnia wspólnego czytania pt. „Czytanie łączy pokolenia”
      9. zorganizowanie w ramach tygodnia „Złota polska jesień” konkursu plastycznego/fotograficznego
      10.  Stworzenie przez pracowników świetlicy opinii nt. pracy z uczniem zdolnym oraz uczniem mającym trudności w nauce

       

      Jest nam bardzo miło poinformować, że nasza Świetlica uzyskała dyplom honorowy z wynikiem 100%! Jest to ogromny sukces naszych wychowanków oraz wychowawców świetlicy, którzy z ogromnym zaangażowaniem realizowali punkty konkursu. Wszystkie sprawozdania oraz zdjęcia z realizacji projektu znajdziecie Państwo na naszej stronie Internetowej w zakładce AGENDY – ŚWIETLICA”

     • Spotkanie 8d w Centrum Kształcenia Praktycznego

     • Dnia 23 XI klasa 8d wraz z wychowawcą, p.Dubielecką uczestniczyła w ramach doradztwa zawodowego w spotkaniu zorganizowanym dla klas ósmych przez Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul.Mińskiej 1/5. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ofertę techników i szkół branżowych, porozmawiać z ich uczniami i nauczycielami oraz wejść do pracowni dla uczniów technikum budowlanego, technikum lotniczego czy mechatronicznego. Swoją ofertę prezentowało też technikum odzieżowe i szkoły gastronomiczne. Niektórzy wsiedli do symulatora lotu szybowcem czy symulatora samolotu lub wykrawali z drzewa pionek szachowy. Wszystkie ulotki z ofertami zostaną umieszczone dla zainteresowanych na tablicy korkowej obok gabinetu pedagoga. Mamy nadzieję, że zapoznanie z ofertami szkół pomoże w świadomym zaplanowaniu własnej kariery.

     • Niezwykłe spotkanie

     • Dnia 21.11.18r. doszło do niezwykłego spotkania pokolenia osób walczących w Powstaniu Warszawskim z uczniami oddziału 2a ze Szkoły Podstawowej Nr 225. Dzieci zaprezentowały przedstawienie pt.” Mały Powstaniec”- Mirek” w Domu dziennego wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i podziękowaniami za chóralny śpiew, wspaniałą recytację i grę aktorską. Odżyły wspomnienia. Powstańcy wzruszyli się do łez. W rozmowach z dziećmi seniorzy opowiadali o tamtych czasach, przekazywali ciekawostki z życia z okresu II wojny światowej. Wspomnieniom i opowieściom z tamtych wydarzeń nie było końca. Trudno było się rozstać dzieciom z bohaterami Powstania Warszawskiego.

     • Dzień Dobrego Jedzenia

     • 16.11.2018r. odbył się Dzień Dobrego Jedzenia  dla uczniów oddziałów 0-3 pod  hasłem  "Jesienne inspiracje". Nauka zdrowego i prawidłowego żywienia odbywa się w naszej szkole poprzez zajęcia praktyczne oraz wspólne przygotowanie potraw i degustacje ich razem z rówieśnikami. Uczniowie wystawili do konsumpcji swoje propozycje kulinarne z warzyw i owoców. Na stołach pojawiły się surówki, sałatki, przekąski, szaszłyki, koreczki, placuszki w jesiennych dekoracjach. Rodzice uczniów  nie zawiedli i wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością kulinarną. Każdy mógł skosztować warzywno- owocowych smakołyków i delektować się pysznościami.

     • Zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie "Rusz się z K!"

     • Miło nam poinformować, iż zdobyliśmy I miejsce oraz nagrodę GRAND PRIX wraz z odwiedzinami YouTuberów w naszej placówce oraz nagranie odcinka specjalnego na kanał YouTube marki Kubuś.

      Uczniowie wywalczyli nagrody indywidualne oraz sprzęt sportowy dla szkoły.

      Zespół konkursowy SP 225 to uczniowie klas III i IV.

      Zuzanna Skowronek 3a

      Pola Balińska 3a

      Ksawery Pisiński 3a

      Stanisław Grochocki 3a

      Jakub Skowronek 4a

      Tomasz Adamiec 4b

      Alicja Broszkowska 4b

      Maria Czesławska 4b

      Maria Gromaszek 4b

      Zofia Mickiewicz 4b

      Filip Piekatz 4b

      Jagoda Pióro 4b

      Amelia Szczepaniak 4b

      Maciej Zawadzki 4b

      Opiekunami zespołu konkursowego są Ewelina Basińska, Radosław Rudnicki.

       

       

     • Konkurs na gazetkę klasową

     • W roku szkolnym 2018/2019 opiekunowie Samorządu Uczniowskiego klas 4 – 8 ogłosili konkurs „GAZETKA KLASOWA”.

      W miesiącach październik/listopad 2018r. tematem gazetki była ‘100 rocznica Odzyskania Niepodległości Polski’. Przedstawiamy dokumentację zdjęciową wykonanych gazetek klasowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy są wykonawcami tej gazetki. Jest to wyraz odpowiedzialności za powierzone zadanie jak i umiłowania ojczyzny.

     • Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości dla oddziałów 0-3

     • Dnia 9 listopada o godzinie 11:00 oraz 13:00 w naszej szkole odbyły się uroczyste apele upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

      Pierwszy z nich przygotował oddział przedszkolny 0B wraz z wychowawczynią p. Dorotą Chotomską. Spektakl obejrzały wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz zaproszeni goście z sąsiednich przedszkoli. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce patriotycznej w sposób zrozumiały dla najmłodszych widzów. Na podstawie historycznych wydarzeń, uczniowie dowiedzieli się, jak Polska odzyskała niepodległość, kim był marszałek Józef Piłsudski oraz poznały symbole narodowe.

      Podczas tej uroczystości, o godzinie 11.11 (w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez MEN) uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście zaśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.

      Po apelu nastąpiło podsumowanie dzielnicowego konkursu fotograficznego „To wszystko Polska”.

      Druga uroczystość o godzinie 13.00 przygotowali uczniowie z klasy 1A pod kierunkiem p. Joanny Turowskiej-Świerczek. Podczas uroczystości zostały przypomniane wydarzenia sprzed 123 lat. Apelowi towarzyszył podniosły nastrój. Udział w nim wzięły klasy 1-3.

       

       

       

     • Apel z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

     • W dniu 9 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestniczyły w nim oddziały 4-8. Uczniowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie, które przybliżyło postaci bohaterów walk o wolność naszego kraju, takich jak: Tadeusz Kościuszko, Jan Henryk Dąbrowski, Emilia Plater, Romuald Traugutt,  Józef Piłsudski, Jan Bytnar, Danuta Siedzikówna, Witold Pilecki, czy św. Jan Paweł II. W czasie uroczystości zwrócono także uwagę na wielu cichych bohaterów, znanych nielicznym, którzy ze względu na swe poświęcenie również zasługują na upamiętnienie.

      Widowisko zostało urozmaicone wykonaniem utworów przez uczennicę klasy VIII D i uczniów klasy III B oraz zaprezentowaniem przez uczniów klasy VII B wzruszającego układu muzyczno-ruchowego z biało-czerwonymi szarfami.

      Apel wprawił wszystkich zgromadzonych w podniosłą i radosną atmosferę wspólnego świętowania tej bardzo ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy.

     • Przemarsz dla Niepodległej

     • Dnia 06 listopada  2018r. w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski Szkoła Podstawowa nr 225 im. J. Gardeckiego przy ul. J. Brożka 15 w Warszawie zorganizowała Manifest Patriotyczny ulicami Woli, w którym uczestniczyło 486 uczniów wraz z nauczycielami. Celem przemarszu było zaangażowanie uczniów w obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zrozumienie pojęcia patriotyzmu oraz promowanie patriotyzmu lokalnego, wzrost poczucia godności bycia Polakiem.

      Dzięki współpracy i wsparciu  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV oraz Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przemarsz ulicami Woli zakończył się sukcesem i bezpiecznym powrotem do szkoły. Trasa przebiegała ulicami: J. Brożka – Ks. Janusza – Newelską – Ciołka – Obozową – Deotymy – J. Brożka. Uczniowie przygotowali transparenty oraz flagi państwowe i ochoczo manifestowali miłość do swej ojczyzny. Śpiewali hymn narodowy, piosenki patriotyczne oraz wykrzykiwali hasła patriotyczne widoczne na transparentach. Dla zachowania bezpieczeństwa uczestnicy przemarszu przemieszczali się chodnikami a na przejściach dla pieszych ruchem kierowali policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV przy ul. Żytniej 36. Marsz zakończony został wspólnym zebraniem się klas 4 – 8 na boisku szkolnym. Organizatorzy podziękowali za pomoc policji, rodzicom oraz nauczycielom. Wszyscy radośnie wrócili do sal lekcyjnych.


     • Zima w mieście

     • W tym roku szkolnym w naszej szkole w czasie ferii zimowych (28.01. – 10.02.2019r.) będzie zorganizowana akcja „Zima w mieście”. 
     • Ślubowanie klas pierwszych

     • Ślubowanie klas pierwszych to od lat niezwykłe wydarzenie w kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej Nr 225. W tym roku miało ono miejsce 15 października. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci. Ceremonia odbyła się w obecności dyrekcji, wychowawców i rodziców klas pierwszych. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonały aktu pasowania na ucznia, a wychowawcy wraz Panią Wicedyrektor i Panią Kierownik Świetlicy wręczyli dzieciom tarczę szkoły, legitymacje i dyplomy pamiątkowe.  Pani Dyrektor złożyła też życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Uroczystość  rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Podczas części artystycznej pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne i recytatorskie.  Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.  

       

     • Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Plastyczny „100 BOHATERÓW NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”

     • W piątek, 26 października, w naszej szkole odbyła się Wielka Gala podsumowująca Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Plastyczny „100 BOHATERÓW NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI” wpisująca się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs objął patronatem honorowym Mazowiecki Kurator Oświaty. Laureaci konkursu w towarzystwie swoich nauczycieli i rodziców przyjechali do nas z całej Polski. Gościliśmy m.in. delegacje ze Słupska, Nowogardu, Katowic, Ostrołęki, Glisnego, ale także z podwarszawskich miejscowości – Mińska Mazowieckiego, Piaseczna oraz szkół warszawskich.

      Na uroczystość przybyli również goście honorowi, postacie szczególnie zasłużone dla Polski: zaprzyjaźniony z nami ks. Infułat dr Jan Sikorski oraz prof. dr hab. Leszek Żukowski, które podzieliły się ze społecznością szkolną cennymi refleksjami dotyczącymi wolności i odwagi. Wspomniane przez ks. Infułata „misie” zagrażające wolności rozbawiły wszystkich, dając jednocześnie do zrozumienia jak wiele w tej kwestii zależy od każdego z nas. Pan prof. zainteresował nas opowieściami o czynach polskich patriotów. Na uroczystości obecni byli również pan Jacek Majcherek doradca w Departamencie Komunikacji i Promocji NBP oraz Panie Agnieszka Tkaczyk Przewodnicząca Rady Rodziców i Iwona Korwin – Grecka Skarbnik Rady Rodziców.

      Zgromadzeni obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez nauczycieli i uczniów.  Z zapartym tchem, ze łzami w oczach, wzruszeni wysłuchali przepięknych, polskich pieśni patriotycznych w znakomitym wykonaniu: pani Katarzyny Pawłowskiej i pani Marii Misiak – Niedźwiadek śpiewającej w duecie z synem Beniaminem.

      Publiczność została oczarowana przepięknym układem muzyczno – ruchowym z biało – czerwonymi szarfami do utworu Fryderyka Chopina w wykonaniu uczniów z klasy  VII B. Z przyjemnością przyjęła też zaproszenie na wycieczkę po Polsce, na którą zaprosili najmłodsi artyści – uczniowie klasy III B. W dobrych humorach, przy muzyce zwiedziła najstarsze miasta w Polsce.

      Zaprezentowane zostały prace laureatów, które wzbudziły zainteresowanie wszystkich zgormadzonych. Poznaliśmy lokalnych bohaterów z każdego zakątka naszego kraju.

      Po zakończeniu Wielkiej Gali i zjedzeniu smacznego obiadu, goście w towarzystwie nauczycieli historii z naszej szkoły udali się na wycieczkę po stolicy.

      Pełna radości atmosfera towarzysząca tej uroczystości na długo pozostanie w naszych sercach.

      Prace konkursowe będą zaprezentowane na wystawach związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Nagrody ufundowali: Centrum Pieniądza przy NBP, Rada Rodziców naszej szkoły oraz Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.