• Modele komórek – wyzwalanie u uczniów kreatywności w działaniu

• W edukacji istotne znaczenie ma wykonywanie modeli biologicznych. Trójwymiarowa koncepcja procesu nauczania wyzwala w uczniach proces myślenia i głębszego rozumienia, a także intelektualne i emocjonalne zaangażowanie.

W ramach realizacji podstawy programowej biologii w szkole podstawowej uczniowie klas: 5b, 5c, 5d  wykonali modele komórek: zwierzęcej, roślinnej, bakteryjnej i grzybowej, przez co utrwalili budowę komórek oraz lepiej zapamiętali lokalizację i nazewnictwo poszczególnych organelli komórkowych.

Powstały wspaniałe projekty uczniowskie.

Do tworzenia modeli uczniowie wykorzystali różnorodne materiały:

• Masę solną
            • Modelinę
            • Filc
            • Styropian
            • Pudełka
            • Gąbki
            • Żelatynę itp.

Przygotowanie modeli wymaga umiejętności modelowania, projektowania proporcji różnych struktur, malowania przez co uczniowie rozwijają swoje zdolności manualne i artystyczne.

Dzięki tej metodzie uczniowie:

• Kształtują postawę twórczą, kreatywność, wytrwałość a także utrwalają terminy biologiczne.
            • Zapamiętują i utrwalają o wiele więcej informacji naukowych.
            • Wykorzystują zdobytą  wiedzę w praktyce.
            • Rozwijają sprawność uczenia się, logicznego i twórczego myślenia, wyobraźnię oraz umiejętność komunikowania się.
            • Chętniej uczestniczą w lekcjach.

Małgorzata Kosterska