Tradycyjnie biblioteka szkolna proponuje uczniom działania w ramach edukacji czytelniczej już od Światowego Dnia Książki. W tym roku szkolnym, mimo zdalnej nauki uczniowie mieli możliwość uczcić książkę w dniu jej święta. Odbyli wycieczkę on-line do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, gdzie zapoznali sie z procesem powstawania książek. Młodsze klasy mogły obejrzeć oryginalną lekcję wymowy "łamańców", biorąc udział w pokazie przedstawienia Białostockiego Teatru Lalek.
Uczeń z klasy siódmej przygotował dla uczniów szkoły prezentację o genezie Światowego Dnia Książki, którą zamieścił w dzienniku Librus.
Biblioteka zaproponowała uczniom udział w konkursach plastycznych: klasom młodszym w konkursie na ilustrację pokazującą ulubioną postać książkową z podpisem, będącym uzasadnieniem wyboru, a klasom starszym w konkursie na swój ex libris lub biblioteki szkolnej. Uczniowie klas 4-8 mogli wykazać sie znajomością twórczości wybranego polskiego poety i nadesłać relację z rodzinnego czytania jego utworów. W ramach projektu biblioteki "Przeczytałem -Polecam", dzieci i młodzież mogły przeczytaną książkę zaproponować rówieśnikom w formie recenzji i prezentacji.
Najciekawszą prezentację przesłała uczennica klasy 2d. Zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło zadanie napisania na Międzynarodowy Dzień Limeryku, krótkiego utworu na temat noszenia maseczki. Starsi uczniowie odpowiedzieli również na apel biblioteki, aby zapoznać się z postacią Patrona Roku 2020 Leopolda Tyrmanda. Nadesłali prace na temat "Dlaczego Leopold Tyrmand został patronem roku?
W maju odbyły się również zdalne lekcje biblioteczne, z których uczniowie przesyłali odpowiedzi na polecenia. Za wszystkie działania były punkty i oceny!
Nagrodzeni uczniowie muszą poczekać na apel podsumowujący prace w II okresie, wtedy otrzymają dyplomy i nagrody. Prezentujemy kilka wybranych prac edukacji czytelniczej.