Harmonogram zapisów na dyżury wakacyjne lipiec - sierpień 2022
Dzień Patrona - Józefa Gardeckiego
Dnia 21 marca naszą szkolną rodzinę odwiedził niesamowity gość – pan Józef Gardecki – patron naszej szkoły. Przybył z okazji Dnia Patrona, aby wspólnie z nami świętować i bawić się. Odwiedził panią dyrektor, panie wicedyrektor. Rozmawiał z pracownikami szkoły i uczniami o pracy i historii dzielnicy. Zarówno dorośli, jak i dzieci wykazali się znajomością poruszanych tematów.
Pan Józef Gardecki otworzył wystawę prac uczniów prezentowaną z okazji podsumowania Dzielnicowego Konkursu Historyczno – Plastycznego „Patron to brzmi dumnie”. Pochwalił plastyczne dzieła uczniów z naszej dzielnicy. Wyraził zadowolenie, że ma tak wielu zdolnych następców.
6
Certyfikat Europe Code Week
Wśród bogów na Olimpie – lekcja mitologii greckiej w klasie V b
Niecodzienna lekcja języka polskiego miała miejsce 17 marca 2022 r. Tego dnia do krainy mitów przenieśli nas uczniowie klasy 5 b, którzy w ramach lekcji powtórzeniowej przygotowali prezentację wybranego bohatera mitologii greckiej. Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o sobie, o swoim pochodzeniu i przygodach. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, prezentując wybraną postać z mitologii. Wśród bogów na Olimpie znaleźli się: Zeus, Posejdon, Ares, Hefajstos, Afrodyta, Artemida, Hermes, Atena, Demeter, Hera, Hestia, Temida, Eris.
Z pewnością wszyscy na długo tę lekcję zapamiętamy.
15
Wyniki Dzielnicowego Konkursu Historyczno – Plastycznego „Patron – to brzmi dumnie”
- 21
W kategorii kl. IV-VI:
I miejsce:
Wójcik Dawid IV a, SP 236
Szczawińska Hanna IV c, SP 225
II miejsce:
Węgierek Sara V b, SP 225
Pieńkosz Zofia V b, SP 225
III miejsce:
Orluta Wioletta IV a, SP 225
Gryglik Gabriela IV c, SP 225
Wyróżnienie:
Kowalewska Zuzanna V a, SP 63
W kategorii kl. VII – VIII:
I miejsce :
Skorupiński Jan VII a, SP 166
Dziedziejko Katarzyna VIII d, SP 225
Putowski Jakub VII c, SP 63
II miejsce:
Łazarecka Zuzanna VII b, SP 225
Kwiatkowska Wiktoria VII a, SP 63
Rybicki Adam VII a, SP 166
III miejsce:
Suchojad Kacper VII b, SP 166
Wójcik Aleksandra VIII d, SP 225
Kurczyński Tymon VII a, SP 63
Coulibaly Sara VII a, SP 166
Pióro Jagoda VII b, SP 225
Wyróżnienia:
Siadkowska Alicja VII a, SP 63
Dudek Maja VII c, SP 63
Szczudło Karolina VII c, SP 63
Derwojed Gustaw VII c, SP 63
Dziedzic Julia VIII d, SP 225
Ochrymiuk Oliwia VII b, SP 166
Stańczak Igor VII b, SP 63
Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Serdecznie gratulujemy Laureatom.
Informacje o terminie i sposobie odbioru dyplomów i nagród w najbliższym czasie przekażemy do szkół.
List Ministra Edukacji i Nauki dotyczący sytuacji w Ukrainie
Materiały informacyjne oraz rekomendacje dotyczące przyjmowania uczniów ukraińskich do polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.
Regulamin wynajmowania szkolnych boisk sportowych w Szkole Podstawowej nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie
Balladyna - rozprawa
Dnia 4 marca 2022 odbyła się ,,rozprawa sądowa” na języku polskim. Oskarżoną była Balladyna – bohaterka utworu Juliusza Słowackiego. Wybrani uczniowie z naszej klasy pełnili funkcje różnych osób w sądzie. Kilka lekcji wcześniej wytypowaliśmy: prokuratorów, adwokatów, sędziego, świadków i Balladynę. Dziewczyny oskarżały, a chłopcy byli obrońcami. Każda z grup ubrała się w podobny sposób, aby było wiadomo kto jest kim i aby dobrze wyglądać na nagraniu i zdjęciach. ,,Przerobiliśmy” klasę na salę sądową. Lekcja rozpoczęła się niczym prawdziwa rozprawa. Sędzia przywołał Balladynę i zaczęły się oskarżenia. Główna bohaterka dramatu została osądzona o zabójstwa oraz znęcanie się. Dziewczyny szczegółowo opowiedziały jaką zbrodnię popełniła. Chłopcy próbowali ją bronić. Uczniowie podważali opinie innych, ale każdy trzymał się swojego zdania. Dyskusja była naprawdę interesująca i warta uwagi, gdyż obie grupy miały bardzo mądre i rzeczowe argumenty poparte fragmentami z lektury. Wypowiedzi świadków, czyli Goplany oraz Grabca, także były ciekawe. Pomogły nam zrozumieć, jak wygląda sytuacja z różnych punktów widzenia. Ostatecznie, sędzia ogłosił wyrok 20 lat pozbawienia wolności dla Balladyny.
To była bardzo ekscytująca i zupełnie inna, niż wszystkie lekcja języka polskiego. Dzięki niej doskonaliliśmy umiejętności prowadzenia dyskusji. Jednak była to też bardzo przyjemna godzina pełna zabawnych momentów i na pewno nauczycielka oraz uczniowie naszej klasy będą ja długo wspominać.
Protokół rozprawy:
Protokół rozprawy sądowej
Warszawa, 4 marca 2022 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Karny w składzie:
Sędzia Wiktor Nowak
Przy udziale prokuratorów okręgowych Aleksandry Kołeckiej, Marii Czesławskiej, Zuzanny Łazareckiej i Marii Gromaszek rozpoznawał sprawę:
Oskarżonej Balladyny
o przestępstwa z art. 148 i art. 207
na skutek apelacji złożonej przez obrońców – adwokatów: Krzysztofa Kusznieruka, Adama Szymańskiego, Karola Mińczuka, Krzysztofa Romanowskiego i Jana Wilanowskiego.
Na rozprawie stawili się wszyscy powyżej wymienieni, świadkowie Grabiec i Goplana oraz złożona z pięciu osób ława przysięgłych.
Przebieg rozprawy:
Na początku nastąpiło oficjalne rozpoczęcie rozprawy przez Sędziego.
Następnie wszyscy prokuratorzy w kolejności chronologicznej przedstawili zbrodnie popełnione przez oskarżoną – zabicie Aliny, Gralona, Grabca, znęcanie się nad Wdową, zlecenie zabójstwa Pustelnika, wywołanie wojny, zabójstwo Kostryna. Wywołano świadka Grabca, który twierdził, że nie widział morderstwa jednej z ofiar (Aliny), a tylko słyszał krzyki z miejsca przestępstwa. Następnie wprowadzono Goplanę, która uważała Balladynę za winną. Adwokaci przedstawili swoje stanowisko w sprawie, uznając, że zeznania Grabca mogą być nieprawidłow. Wystąpili o skrócenie wyroku, w związku z chorobą psychiczną oskarżonej i przedstawili wyniki badań. Następnie obie strony przedstawiły końcowe argumenty. Sędzia zakończył rozprawę, skazując Balladynę na 20 lat pozbawienia wolności.
Nagranie:
e-galeria
Zapraszamy do świata sztuki. Prezentujemy prace uczniów klas siódmych inspirowane twórczością W. Kandinsky’ego i P. Mondriana. Są to abstrakcje. Równie znakomite są dzieła młodszych uczniów z klas czwartych i piątych. Jedne nawiązują do sztuki prehistorycznej. Przedstawiają codzienne życie naszych przodków. Zostały wykonane pastelą olejną na papierze ściernym. Inne stworzono przy użyciu nitki barwionej farbą i kredek. Efektem są ciekawe portrety zwierząt i ludzi.
32
02.03.2022r.
Informacja dla dzieci przybywających z Ukrainy
Archiwum Aktualności