• Dzień Patrona - Józefa Gardeckiego

• Dnia 21 marca naszą szkolną rodzinę odwiedził niesamowity gość – pan Józef Gardecki – patron naszej szkoły. Przybył z okazji Dnia Patrona, aby wspólnie z nami świętować i bawić się. Odwiedził panią dyrektor, panie wicedyrektor. Rozmawiał z pracownikami szkoły i uczniami o pracy i historii dzielnicy. Zarówno dorośli, jak i dzieci wykazali się znajomością poruszanych tematów.

Pan Józef Gardecki otworzył wystawę prac uczniów prezentowaną z okazji podsumowania Dzielnicowego Konkursu Historyczno – Plastycznego „Patron to brzmi dumnie”. Pochwalił  plastyczne dzieła uczniów z naszej dzielnicy. Wyraził zadowolenie, że ma tak wielu zdolnych następców.

• Wśród bogów na Olimpie – lekcja mitologii greckiej w klasie V b

• Niecodzienna lekcja języka polskiego miała miejsce 17 marca 2022 r. Tego dnia do krainy mitów przenieśli nas uczniowie klasy 5 b, którzy w ramach lekcji powtórzeniowej przygotowali prezentację wybranego bohatera mitologii greckiej. Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o sobie, o swoim pochodzeniu i przygodach. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, prezentując wybraną postać z mitologii. Wśród bogów na Olimpie znaleźli się: Zeus, Posejdon, Ares, Hefajstos, Afrodyta, Artemida, Hermes, Atena,  Demeter, Hera, Hestia, Temida, Eris.

Z pewnością wszyscy na długo tę lekcję zapamiętamy.

• Wyniki Dzielnicowego Konkursu Historyczno – Plastycznego „Patron – to brzmi dumnie”

• W kategorii kl. IV-VI:

I miejsce:

Wójcik Dawid IV a, SP 236

Szczawińska Hanna IV c, SP 225

II miejsce:

Węgierek Sara V b, SP 225

Pieńkosz Zofia V b, SP 225

III miejsce:

Orluta Wioletta IV a, SP 225

Gryglik Gabriela IV c, SP 225

Wyróżnienie:

Kowalewska Zuzanna V a, SP 63

W kategorii kl. VII – VIII:

I miejsce :

Dziedzic Julia VIII d, SP 225

Ochrymiuk Oliwia VII b, SP 166

Stańczak Igor VII b, SP 63

Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Serdecznie gratulujemy Laureatom.

Informacje o terminie i sposobie odbioru dyplomów i nagród w najbliższym czasie przekażemy do szkół.

• Balladyna - rozprawa

• Dnia 4 marca 2022 odbyła się ,,rozprawa sądowa” na języku polskim. Oskarżoną była Balladyna – bohaterka utworu Juliusza Słowackiego.  Wybrani uczniowie z naszej klasy pełnili  funkcje różnych osób w sądzie. Kilka lekcji wcześniej wytypowaliśmy: prokuratorów, adwokatów, sędziego, świadków i Balladynę. Dziewczyny oskarżały, a chłopcy byli obrońcami. Każda z grup ubrała się w podobny sposób, aby było wiadomo kto jest kim i aby dobrze wyglądać na nagraniu i zdjęciach.  ,,Przerobiliśmy” klasę na salę sądową. Lekcja rozpoczęła się niczym prawdziwa rozprawa. Sędzia przywołał Balladynę i zaczęły się oskarżenia. Główna bohaterka dramatu została osądzona o zabójstwa oraz znęcanie się. Dziewczyny szczegółowo opowiedziały jaką zbrodnię popełniła. Chłopcy próbowali ją bronić. Uczniowie podważali opinie innych, ale każdy trzymał się swojego zdania. Dyskusja była naprawdę interesująca i warta uwagi, gdyż obie grupy miały bardzo mądre i rzeczowe argumenty poparte fragmentami z lektury. Wypowiedzi świadków, czyli Goplany oraz Grabca, także były ciekawe. Pomogły nam zrozumieć, jak wygląda sytuacja z różnych punktów widzenia. Ostatecznie, sędzia ogłosił wyrok 20 lat pozbawienia wolności dla Balladyny.

To była bardzo ekscytująca i zupełnie inna, niż wszystkie lekcja języka polskiego. Dzięki niej doskonaliliśmy umiejętności prowadzenia dyskusji. Jednak była         to też bardzo przyjemna  godzina pełna zabawnych momentów i na pewno nauczycielka oraz uczniowie naszej klasy będą ja długo wspominać.

Protokół rozprawy:

Protokół rozprawy sądowej

Warszawa, 4 marca 2022 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Karny w składzie:

Sędzia Wiktor Nowak

Przy udziale prokuratorów okręgowych Aleksandry Kołeckiej, Marii Czesławskiej, Zuzanny Łazareckiej i Marii Gromaszek rozpoznawał sprawę:

Oskarżonej Balladyny

o przestępstwa z art. 148 i art. 207

na skutek apelacji złożonej przez obrońców – adwokatów: Krzysztofa Kusznieruka, Adama Szymańskiego, Karola Mińczuka, Krzysztofa Romanowskiego i Jana Wilanowskiego.

Na rozprawie stawili się wszyscy powyżej wymienieni, świadkowie Grabiec i Goplana oraz złożona z pięciu osób ława przysięgłych.

Przebieg rozprawy:

Na początku nastąpiło oficjalne rozpoczęcie rozprawy przez Sędziego.

Następnie wszyscy prokuratorzy w kolejności chronologicznej przedstawili zbrodnie popełnione przez oskarżoną – zabicie Aliny, Gralona, Grabca, znęcanie się nad Wdową, zlecenie zabójstwa Pustelnika, wywołanie wojny, zabójstwo Kostryna. Wywołano świadka Grabca, który twierdził, że nie widział morderstwa jednej z ofiar (Aliny), a tylko słyszał  krzyki z miejsca przestępstwa. Następnie wprowadzono Goplanę, która uważała Balladynę za winną. Adwokaci przedstawili swoje stanowisko w sprawie, uznając, że zeznania Grabca mogą być nieprawidłow. Wystąpili o skrócenie wyroku, w związku z chorobą psychiczną oskarżonej i przedstawili wyniki badań. Następnie  obie strony przedstawiły końcowe argumenty. Sędzia zakończył rozprawę, skazując Balladynę na 20 lat pozbawienia wolności.

Nagranie:

• e-galeria

• Zapraszamy do świata sztuki. Prezentujemy prace uczniów klas siódmych inspirowane twórczością W. Kandinsky’ego i P. Mondriana. Są to abstrakcje. Równie znakomite są dzieła młodszych uczniów z klas czwartych i piątych. Jedne nawiązują do sztuki prehistorycznej. Przedstawiają codzienne życie naszych przodków. Zostały wykonane pastelą olejną na papierze ściernym.  Inne stworzono przy użyciu nitki barwionej farbą i kredek. Efektem są ciekawe portrety zwierząt i ludzi.