• Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Plastyczny „100 BOHATERÓW NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”

          • W piątek, 26 października, w naszej szkole odbyła się Wielka Gala podsumowująca Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Plastyczny „100 BOHATERÓW NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI” wpisująca się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs objął patronatem honorowym Mazowiecki Kurator Oświaty. Laureaci konkursu w towarzystwie swoich nauczycieli i rodziców przyjechali do nas z całej Polski. Gościliśmy m.in. delegacje ze Słupska, Nowogardu, Katowic, Ostrołęki, Glisnego, ale także z podwarszawskich miejscowości – Mińska Mazowieckiego, Piaseczna oraz szkół warszawskich.

            Na uroczystość przybyli również goście honorowi, postacie szczególnie zasłużone dla Polski: zaprzyjaźniony z nami ks. Infułat dr Jan Sikorski oraz prof. dr hab. Leszek Żukowski, które podzieliły się ze społecznością szkolną cennymi refleksjami dotyczącymi wolności i odwagi. Wspomniane przez ks. Infułata „misie” zagrażające wolności rozbawiły wszystkich, dając jednocześnie do zrozumienia jak wiele w tej kwestii zależy od każdego z nas. Pan prof. zainteresował nas opowieściami o czynach polskich patriotów. Na uroczystości obecni byli również pan Jacek Majcherek doradca w Departamencie Komunikacji i Promocji NBP oraz Panie Agnieszka Tkaczyk Przewodnicząca Rady Rodziców i Iwona Korwin – Grecka Skarbnik Rady Rodziców.

            Zgromadzeni obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez nauczycieli i uczniów.  Z zapartym tchem, ze łzami w oczach, wzruszeni wysłuchali przepięknych, polskich pieśni patriotycznych w znakomitym wykonaniu: pani Katarzyny Pawłowskiej i pani Marii Misiak – Niedźwiadek śpiewającej w duecie z synem Beniaminem.

            Publiczność została oczarowana przepięknym układem muzyczno – ruchowym z biało – czerwonymi szarfami do utworu Fryderyka Chopina w wykonaniu uczniów z klasy  VII B. Z przyjemnością przyjęła też zaproszenie na wycieczkę po Polsce, na którą zaprosili najmłodsi artyści – uczniowie klasy III B. W dobrych humorach, przy muzyce zwiedziła najstarsze miasta w Polsce.

            Zaprezentowane zostały prace laureatów, które wzbudziły zainteresowanie wszystkich zgormadzonych. Poznaliśmy lokalnych bohaterów z każdego zakątka naszego kraju.

            Po zakończeniu Wielkiej Gali i zjedzeniu smacznego obiadu, goście w towarzystwie nauczycieli historii z naszej szkoły udali się na wycieczkę po stolicy.

            Pełna radości atmosfera towarzysząca tej uroczystości na długo pozostanie w naszych sercach.

            Prace konkursowe będą zaprezentowane na wystawach związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Nagrody ufundowali: Centrum Pieniądza przy NBP, Rada Rodziców naszej szkoły oraz Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

          • Warsztaty biologiczno – chemiczne BioCenu

          • Dnia 22 X klasa 8d wraz z wychowawcą, p.Dubielecką, uczestniczyła w warsztatach biologiczno – chemicznych BioCenu, które odbywały się w budynku LO im.H.Kołłątaja. W ramach trzygodzinnych zajęć uczniowie wykonali trzy doświadczenia:

            • wyizolowali DNA z własnych komórek nabłonkowych,
            • przeprowadzili elektroforezę barwników spożywczych,
            • wykonali reakcję enzymatyczną – obniżali poziom laktozy w mleku

            Prowadzący ciekawie opowiadali o budowie DNA, klonowaniu i praktycznym wykorzystaniu wyżej wymienionych doświadczeń w przemyśle spożywczym, medycynie czy kryminalistyce. Wszyscy mieli okazję w sposób praktyczny poznać pracę analityka i chemika. Uczniowie przekonali się również jak ważna jest cierpliwość i dokładność oraz BHP przy wykonywaniu wszelkich doświadczeń, by zakończyły się one sukcesem. Na koniec każdy otrzymał skrypt z informacjami przekazywanymi przez trzech prowadzących specjalistów, by utrwalić swą wiedzę i odpowiedzieć sobie na pytania:

            • Czy DNA można zobaczyć gołym okiem?
            • Jak zbudowana jest słynna podwójna helisa?
            • Co to jest elektroforeza DNA i jaki ma związek z kryminalistyką?
            • Co jest zapisane w genach?
            • Jak biotechnologia służy człowiekowi?

            Szczerze polecamy wszystkim takie zajęcia.

          • Wystawa miniatur

          • Dnia 12 X klasa 8d wraz z wychowawcą, p.Dubielecką, wybrała się obejrzeć czasową wystawę „Parku miniatur”, która znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 66.  O makietach budowli w skali 1:25 opowiadał z dużym zaangażowaniem przewodnik – varsavianista. Makiety w większości nieistniejących już budynków przedwojennej Warszawy wykonali artyści  tworząc  elementy fasad oraz otoczenia [bruk, latarnie, słupy ogłoszeniowe, dorożki, samochody i figurki mieszkańców w strojach z epoki]. Drugą część wystawy stanowiły zdjęcia budynków i ich mieszkańców, które można było oglądać w okularach 3D. Uczniowie w ten sposób poznali historię Grobu Nieznanego Żołnierza, pałacu Karasia, Kronenberga i Lubomirskich, Giełdy Warszawskiej, Gościnnego Dworu oraz Teatru Letniego czy kamienicy Granzowa.

          • Ślubowanie klas pierwszych 2018

          • Ślubowanie klas pierwszych to od lat niezwykłe wydarzenie w kalendarzu impreznaszej szkoły. W tym roku miało ono miejsce 15 października. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci. Ceremonia odbyła się w obecności dyrekcji, wychowawców i rodziców klas pierwszych. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia, a wychowawcy wraz Panią Wicedyrektor i Panią Kierownik Świetlicy wręczyli dzieciom tarczę szkoły, legitymacje i dyplomy pamiątkowe.  Pani Dyrektor złożyła też życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Uroczystość  rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Podczas części artystycznej pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne i recytatorskie.  Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

             

          • Warsztaty pszczelarskie

          • Dnia 3 października kbr. lasy 1d,2c,2d,3a,3b brały udział w warsztatach pszczelarskich. Uczniowie „zajrzeli” do świata pszczół. Poznali zwyczaje najbardziej potrzebnych Ziemi owadów. Zobaczyli pszczele plastry, wnętrze ula, a także najbardziej potrzebne w pszczelarstwie narzędzia. Własnoręcznie zrobili świece z wosku pszczelego. Próbowali miodu i pyłku kwiatowego. Gwoździem zajęć był szklany ul, w którym było ponad 3000 żywych owadów przy pracy. To były warsztaty pełne emocji i pozytywnych wrażeń.

          • Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej Budowlani

          • W dniu 3 października br. uczniowie klasy 4 b odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Budowlani na ul. Elekcyjnej. Okazją do spotkania jest obchodzony w październiku Miesiąc Seniora. Było to już kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z seniorami. Podczas spotkania uczniowie razem z pensjonariuszami wykonywali roślinne  kompozycje. Były też śpiewy. tańce i pyszny poczęstunek. I łzy. gdy jedna z sędziwych  mieszkanek domu, ze wzruszeniem dziękowała za radosny zamęt, którego "sprawcami" byli nasi roześmiani uczniowie. W Miesiącu Seniora życzymy zdrowia i jak najmniej trosk wszystkim Seniorom. Pamiętajcie, prosimy, o starszych osobach, które są wśród nas. Miejcie dla nich czas, uśmiech i dobre słowo.

          • Rocznica Powstania Warszawskiego w klasach IV - VIII

          • W związku z rocznicą upadku Powstania Warszawskiego dnia 2 X 2018 r.  biblioteka szkolna przygotowała uroczysty apel dla klas V, VII i VIII,  na który zaproszony został powstaniec warszawski. Apel rozpoczął się odśpiewaniem powstańczej piosenki związanej z dzielnicą - Pałacyk Michla. Następnie uczennica klasy VIII przeprowadziła rozmowę  z gościem, dzięki której zebrani dowiedzieli się wielu ciekawych wiadomości o przeżyciach dotyczących zarówno Powstania Warszawskiego, jak i całego okresu okupacji. Na zakończenie apelu jedna z uczennic wykonała piosenkę z filmu Miasto 44. Następnie zebrani uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, aby zadać pytanie gościowi. W czasie apelu uczniowie zostali zapoznani także z historią Miejsca Pamięci, którym opiekuje się nasza szkoła. Wyznaczona delegacja udała się tam, aby zapalić znicz i złożyć kwiaty. W celu jeszcze pełniejszego zapoznania uczniów z obchodzoną w tym dniu rocznicą, biblioteka szkolna zorganizowała wystawę książęk związanych z tematyką Powstania Warszawskiego.

          • Rocznica Powstania Warszawskiego w klasach I - III

          • Dnia 2.10.18 r. uczniowie klasy 2a zaprezentowali swoim rówieśnikom klas młodszych przedstawienie pt. „Mały Powstaniec - Mirek”. Opowiedziana prawdziwa historia miała przybliżyć dzieciom wydarzenia z czasów II wojny światowej, które rozgrywały  się w naszej okupowanej stolicy. Młodzi  aktorzy wcielili się w postacie autentycznych bohaterów Powstania Warszawskiego. W ten sposób uczcili pamięć zrywu patriotycznego  żołnierzy polskiego państwa podziemnego oraz mieszkańców naszego miasta.

          • Piknik rodzinny kl 1d.

          • Dnia 22 września w naszej  szkole odbył się rodzinny piknik  kl 1d. Celem spotkania była wspólna integracja dzieci, rodziców oraz wychowawcy. Dla rodziców i dzieci był to niepowtarzalny czas spędzony z rodziną na wspólnej zabawie. Sporo emocji wywoływały konkursy, w których uczestniczyły nie tylko dzieci ale również rodzice, którzy znakomicie się przy tym bawili.  Był też smaczny poczęstunek i napoje o czym świadczą zadowolone i uśmiechnięte twarze uczestników. Piknik na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • "Patriotyczne menu poznajemy regiony Polski"

          • W dniu 21 września nasza Szkoła wzięła udział w Konkursie Dzielnicowym" "Patriotyczne menu poznajemy regiony Polski". Przygotowaliśmy tradycyjne potrawy i przysmaki z Podhala, głównie z Orawy i Spisza. Przy stole gospodarze i goście mogli posmakować Dziatki i Gałuszki z kapustą, wyśmienite potrawy mączne; sery owcze, placuszki, orzechy, ciasta ze śliwkami. Do konkursu przystąpiło 13 szkół wolskich i wszystkie szkoły zostały wyróżnione za przygotowanie przepysznego menu. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do godnego reprezentowania naszej Szkoły w konkursie.

          • Otwarcie pierwszego w Warszawie Podwórka Talentów NIVEA

          • Dnia 17 września 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw Podwórko Talentów NIVEA. Wygrana w konkursie stała się faktem. Dzieci przedszkolne, uczniowie naszej szkoły jak i mieszkańcy mogą już z niego korzystać. W otwarciu uczestniczyli: Pan Mariusz Budziszewski Zastępca Burmistrza Dzielnicy Warszawa Wola, Pan Kamil Giemza Rady Dzielnicy Warszawa Wola, Pani Bożena Krupińska Radna Dzielnicy Wola, rodzice z dziećmi i pracownicy szkoły. Odwiedził nas również Filip Chajzer ambasador akcji. Zgromadzeni na otwarciu Podwórka Talentów obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów, wysłuchali okolicznościowych przemówień. Na zakończenie nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, następnie każdy z przybyłych gości mógł podziwiać nowy plac zabaw.To już 105 Podwórko Talentów NIVEA w Polsce, a pierwsze w Warszawie. Nowy, piękny plac zabaw zapewni dzieciom możliwość atrakcyjnego spędzania czasu na powietrzu. Podwórko Talentów Nivea - jest to plac zabaw zaprojektowany z myślą o rozwijaniu talentów dzieci w trzech dziedzinach - artystycznej, naukowej i sportowej.Strefa dla naukowców (wyposażona w planetarium, zegar słoneczny, rowerek produkujący energię elektryczną i piaskownica naukowa),Strefa dla sportowców (kubik wspinaczka, huśtawka bocianie gniazdo, urządzenie do balansowania (trampolina), plansze do gry twister i skok w dal, w kapsle),Strefa dla artystów (teatrzyk, tablice muzyczne z bębnami i mega tuba do rozmawiania dla 6 osób).Przypomnijmy, że film prezentujący talenty uczniów naszej szkoły zyskał aprobatę Komisji i szkoła znalazła się wśród 5 zwycięskich lokalizacji wyłonionych na pierwszym etapie, bezpośrednio przez Kapitułę Konkursu! Warto podkreślić, że szkoła została wybrana jako jedyna loka lizacja  w Warszawie.Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w nagranie filmiku, a firmie NIVEA za wybudowanie nam tego placu zabaw i za możliwość dobrej i radosnej zabawy.

            Link do zwycięskiego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=hVuMJ7h9dcA&t=28s

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 225 w Warszawie
        • tel. 22 836 - 14 - 74 Numery wewnętrzne: 11 - sekretariat 13 - pielęgniarka 15 - świetlica 17 - fax 19 - kierownik gospodarczy 20 - biblioteka 21 - pokój nauczycielski 22 - pedagog / psycholog / nauczyciel wspierający 23 - pedagog / psycholog / nauczyciel wspierający 26 - intendent
        • ul.J.Brożka 15 01-451 Warszawa www.sp225.edupage.org Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych