• Szkoła do Hymnu


          • Dnia 10 listopada, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji   # Szkoła do hymnu.

            Inicjatorem jest Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.  O godzinie 11:11, łącząc się ze sobą przez platformę do nauki zdalnej, uczniowie klas 4-8   odśpiewali „ Mazurka Dąbrowskiego”.

             W tym dniu uczniowie podczas zajęć z historii poznawali symbole narodowe, a także historię swojego kraju. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne związane z odzyskaniem przez Polskę wolności. Ten dzień, mimo ograniczeń wynikających ze stanu epidemii, przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.

          • XV Edycja Programu InstaLing dla Szkół

          •   Uczniowie Pani Katarzyny Piwowarskiej z klasy 8b i 8c ucząc się angielskich słówek i wyrażeń, pracują na aplikacji Insta.Ling - innowacyjnym narzędziu umożliwiającym szybką naukę słówek oraz motywującym do systematycznej pracy. Jest to dla nich zadanie obowiązkowe, za które otrzymują ocenę na koniec każdego tygodnia. Ocenie podlega systematyczność.

             

            Aplikacja Insta.Ling dostarcza szczegółowe raporty na temat systematyczności pracy i postępów uczniów oraz pomaga podnieść skuteczność nauczania języka angielskiego. Wystarczy codziennie wykonać około 20-minutową sesję, wpisując słówka i frazy w quiz - niekoniecznie na komputerze - także na smartfonie, w wygodnej pozycji, aby podnieść umiejętności językowe.

             

            Insta.Ling pozwala nauczycielowi na obiektywną ocenę systematyczności pracy ucznia w domu. Nauczyciel ma dostęp do raportu systematyczności, który pokazuje którego dnia dany uczeń pracował.


            Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia.

             

             

            Dowiedz się więcej na stronie: https://instaling.pl

          • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

          • Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Dzielnie uczyli się wierszy i piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Swoje umiejętności zaprezentowali w czasie Uroczystości Ślubowania Klas Pierwszych dnia 14 października 2020 r. Pięknie śpiewając, mówiąc wiersze prezentowali się przed najważniejszymi widzami - rodzicami. 

            Po zakończonej części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor Szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopieczych. Zostały wręczone dzieciom pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz tarcze szkolne. Na zakończenie wszyscy uczestnicy ślubowania stanęli do pamiątkowych zdjęć.

            Wszystkim pierwszakom, którzy w Dniu Edukacji Narodowej ślubowali, cała społeczność szkolna składa życzenia pomyślności w zdobywaniu wiedzy i  radości w odkrywaniu tajemnic świata.

            Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci!


          • E-galeria

          • Zapraszam do nowootwartej e-galerii, w której cyklicznie będę prezentowała dokonania małych i dużych artystów z naszej szkoły.Tym razem zachęcam do podziwiania doskonałych kopii znanych i mniej znanych dzieł malarstwa polskiego i światowego, wykonanych przez uczniów z oddziałów szóstych.

          • Zaczytani.org – Ogólnopolska kampania społeczna

          • W Szkole Podstawowej  nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie odbyła się Wielka Zbiórka Książek. Od 21 do 28 września 2020 roku w naszej placówce można było oddawać przeczytane przez siebie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do akcji charytatywnej włączyli się uczniowie klas I-VIII i nauczyciele.  Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy około  1000 woluminów, które zostały posegregowane i przewiezione do magazynu głównego w Warszawie.

            Akcję prowadziła Fundacja Zaczytani.org, która zebrane książki przekaże do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.

          • Akcja Sprzątanie Świata

          • Tegoroczna edycja akcji "Sprzątanie Świata - Polska" przebiegała pod hasłem -„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

            Odbyła się dnia 18 września 2020 r.

            W akcji wzięło udział około 600 uczniów z naszej szkoły. Klasy 1-3 odbywały na terenie szkoły zajęcia przyrodniczo - edukacyjne pod hasłem „gang fajniaków miasto marzeń”, a uczniowie klas starszych wyszli w teren, by sprzątać zieleń na obszarze naszej dzielnicy.  Sprzątanie objęło obszar przy ul. Dalibora, Górczewskiej, w Parku Moczydło i w okolicach szkoły.

            Klasa IV c z wychowawczynią, Małgorzatą Kosterską przeprowadziła sprzątanie w Lasku na Kole. Do akcji przyłączyła się Pani Grażyna Orzechowska - Mikulska, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola oraz Pani Urszula Kęcik-Staniszewska, radna dzielnicy, dając przykład uczniom, że każdy człowiek, tak mały, jak i duży odpowiada za naszą planetę.

            Wszyscy uczestnicy brali aktywny udział w tym projekcie.

          • Europejski Dzień Języków

          • W piątek 25 września w naszej szkole miało miejsce wydarzenie związane z Europejskim Dniem Języków obchodzonym corocznie 26 września w Europie. Celem tego dnia jest podkreślenie znaczenia uczenia się i nauczania języków, promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy, propagowanie uczenia się języków przez całe życie - zarówno w szkole, jak i poza nią - w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej czy też zwiększenia mobilności.

            Poszczególne klasy – gospodarze sal lekcyjnych na pierwszym i drugim piętrze - udekorowały drzwi swoich sal pracami nawiązującymi do Europejskiego Dnia Języków. Były to pięknie wykonane hasła, rysunki, grafiki – wszystko w folii, laminowane lub w koszulkach, aby zachować zgodność z wymogami reżimu sanitarnego w okresie pandemii. Na korytarzu drugiego piętra klasy wystawiły swoje stoiska, czyli ławki z wyłożonymi na nich przeróżnymi pracami, rysunkami, quizami na papierze, wydrukowanymi kodami QR, które po zeskanowaniu przenosiły uczniów do quizów na Quizziz, Kahoocie, czy wordwall. Dzieci i młodzież z klas 7 i 8 włożyły mnóstwo starań, aby ich prace były atrakcyjne, estetyczne i pomysłowe. Dzięki quizom uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o językach europejskich i ogólnie o Europie. Uczniowie z klasy 7a dwujęzycznej z Panią Katarzyną Piwowarską wchodzili na chwilę na lekcje innych klas i mówili im zwroty albo słowa w kilku językach europejskich (których się wcześniej nauczyli), a klasy miały zgadnąć, co to jest za słowo lub zwrot. Bardzo to ich zaciekawiało, słuchali z zainteresowaniem i zwykle zgadywali - „Która jest godzina?”, „Jak się masz?”, „dzień dobry”. Aby zapewnić zgodność z wymogami reżimu sanitarnego, Pani Katarzyna Piwowarska prosiła po kilku uczniów z danej klasy – w maseczkach, aby zrobili quizy wystawione na stoiskach. W ten sposób nie było tłumnie zgromadzonych uczniów przy stoiskach. Apelu nie mogło być - z przyczyn oczywistych.

            Tematyka tejże imprezy szkolnej miała na celu poszerzenie świadomości kulturowej i językowej.

            Pomysłodawczyniami wydarzenia i mobilizatorkami naszych wspaniałych uczniów były Pani Katarzyna Piwowarska, anglistka, oraz Pani Anna Dziedziejko, niedościgniona plastyczka naszej szkoły.

             

          • Wielka Zbiórka Książek

          • Szkoła Podstawowa nr 225 w Warszawie przystąpiła do  Wielkiej Zbiórki Książek. To coroczna kampania społeczna prowadzona w całej Polsce. W naszej szkole powstaje zamknięty  punkt zbiórki, do którego  każdy może przynieść przeczytane przez siebie książki.  Zebrane egzemplarze podczas Wielkiej Zbiórki trafią do Zaczytanych Bibliotek, które Fundacja Zaczytani.org otwiera w szpitalach i innych placówkach pomocowych.

            W Wielką Zbiórkę Książek angażują się ambasadorzy fundacji, m.in.  Mateusz Damięcki, Anna Dereszowska, Grażyna Wolszczak, Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Artur Barciś.

          • Sprawozdanie z konkursu historycznego „Z historią za pan brat”

          • W roku szkolnym 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 225                                          im. Józefa Gardeckiego w Warszawie  w ramach edukacyjnego programu historycznego „Z historią za pan brat”  zrealizowany został świetlicowy konkurs wiedzy historycznej. Każdego miesiąca w kalendarium historycznym były zamieszczane pytania konkursowe oraz wiadomości, w których można było znaleźć odpowiedzi. Celem konkursu było przybliżenie wydarzeń historycznych dotyczących naszego kraju oraz zaszczepienie w dzieciach wartości patriotycznych.

            Konkurs został rozstrzygnięty 2 czerwca 2020 roku. W skład komisji konkursowej weszli wychowawcy świetlicy. Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z klas II-V.W konkursie  „Kalendarium Historyczne” przyznano jedno I miejsce uczniowi z klasy II B. Pozostali uczniowie otrzymali podziękowania za udział w konkursie.

            Laureatowi I miejsca wręczono „Globus interaktywny”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodki upominek. Uczestnikom dziękujemy za udział, laureatowi Karolowi Paszkiewiczowi - gratulujemy.

          • DZIAŁANIA BIBLIOTEKI PROMUJĄCE CZYTELNICTWO

          • Tradycyjnie biblioteka szkolna proponuje uczniom działania w ramach edukacji czytelniczej już od Światowego Dnia Książki. W tym roku szkolnym, mimo zdalnej nauki uczniowie mieli możliwość uczcić książkę w dniu jej święta. Odbyli wycieczkę on-line do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, gdzie zapoznali sie z procesem powstawania książek. Młodsze klasy mogły obejrzeć oryginalną lekcję wymowy "łamańców", biorąc udział w pokazie przedstawienia Białostockiego Teatru Lalek.

            Uczeń z klasy siódmej przygotował dla uczniów szkoły prezentację o genezie Światowego Dnia Książki, którą zamieścił w dzienniku Librus.

            Biblioteka zaproponowała uczniom udział w konkursach plastycznych: klasom młodszym w konkursie  na ilustrację pokazującą ulubioną postać książkową z podpisem, będącym uzasadnieniem wyboru, a klasom  starszym w konkursie na swój ex libris lub  biblioteki szkolnej. Uczniowie klas 4-8 mogli wykazać sie znajomością twórczości wybranego polskiego poety i nadesłać relację z rodzinnego czytania jego utworów. W ramach projektu biblioteki "Przeczytałem -Polecam", dzieci i młodzież mogły  przeczytaną książkę zaproponować rówieśnikom w formie recenzji i prezentacji.

            Najciekawszą prezentację przesłała uczennica klasy 2d. Zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło zadanie napisania na Międzynarodowy Dzień Limeryku, krótkiego utworu na temat noszenia maseczki. Starsi uczniowie odpowiedzieli również na apel biblioteki, aby zapoznać się z postacią Patrona Roku 2020 Leopolda Tyrmanda. Nadesłali prace na temat "Dlaczego Leopold Tyrmand został patronem roku?  

            W maju odbyły się również zdalne lekcje biblioteczne, z których uczniowie przesyłali odpowiedzi na polecenia. Za wszystkie działania były punkty i oceny!

            Nagrodzeni uczniowie muszą poczekać na apel podsumowujący prace w II okresie, wtedy otrzymają dyplomy i nagrody. Prezentujemy kilka wybranych prac edukacji  czytelniczej.

             

          • #MOJA FLAGA

          • Dnia 2 maja 2020 roku obchodziliśmy  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

            Święto to ustanowił Sejm Rzeczypospolitej 20 lutego 2004 roku. Flaga to bardzo ważny polski symbol narodowy obok godła i hymnu. Jest biało-czerwona, biel  oznacza szlachetność i czystość. Natomiast czerwień odwagę i waleczność Polaków podczas działań wojennych o wolność naszej Ojczyzny. Biało-czerwoną Polacy wywieszają  na budynkach urzędów państwowych, samorządowych, balkonach, przed swoim domem.

            Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych przystąpili do akcji organizowanej przez Biuro Niepodległa. Zrobili zdjęcia z flagami i hasztagami  #Moja Flaga, wysłali je nauczycielowi.

            To działanie pokazało, że mogą  się zjednoczyć  w czasie pandemii .

            Cieszę się z dużego zainteresowania naszymi akcjami. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie tym, którzy włączyli się do tej akcji i poprzedniej. Zachęcam do wywieszenia flagi polskiej we wszystkie dni ważne dla naszego kraju.

            W. Urbańska

          • ”Żonkile 2020”

          • Nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną ”Żonkile 2020", organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Projekt upamiętniił 77. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Celem akcji było zachowanie pamięci, szacunku wszystkich bohaterów walki zbrojnej w okupowanej Warszawie.

            Na znak solidarności i pamięci o powstaniu uczniowie klas: 4a, 4b, 5a, 5b, 5c, 5d, 6a, 6b, 6c, 8a,  8b wykonali papierowe żonkile. Kwiaty te wklejali do zeszytów, a w zaciszu swoich pokoi robili piękne zdjęcia.

            Dlaczego symbolem akcji stały się żonkile?

            Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana bohatera i ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie, składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

             

            Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i uczynili ten dzień pełnym radości i pamięci. Pamiętajmy o akcji Żonkil w przyszłym roku szkolnym.

          • Majsterkowanie w Castoramie

          • Dnia 5 lutego 2020 r. uczniowie klasy IID uczestniczyli w  bezpłatnych warsztatach  „Majsterkowo” organizowanych przez Castoramę. Wystarczyły ręce gotowe do pracy,  gwoździe i młotek. Największą atrakcją  spotkania było samodzielne montowanie skrzynek z drewnianych elementów. Głównym celem warsztatów było rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników Castoramy  uczniowie żwawo przystąpili do malowania skrzynek na narzędzia. Wszyscy swoje prace wykonali bardzo starannie i ozdobili według własnego pomysłu. Drewniane pudełka  zaczęły pokrywać kolorowe niepowtarzalne wzory. W trakcie zajęć uczniowie planowali jakie przeznaczenie będą miały ich własnoręczne dzieła.  Wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz oryginalne skrzynki uczniowie w radosnym nastroju wrócili do szkoły. Za wykonane zadania wszyscy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

          • Spotkanie z dietetykiem

          • Dnia 06.02.2020r. w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie dla klas siódmych i ósmych z dietetykiem panią Justyną Wielgosz.

            Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci w wieku szkolnym.

            Formą zajęć był  interesujący wykład połączony z prezentacją multimedialną i dyskusją na temat zasad prawidłowego odżywiania. Omówione zostały główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowane śniadanie. Ten pierwszy posiłek dostarcza niezbędnej energii na początek dnia oraz odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.  Uczniowie uzyskali informacje jakich produktów unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem oraz w jaki sposób zamieniać „złe" produkty na lepsze, małokaloryczne i zdrowe zamienniki. Uczniowie dowiedzieli się również, jak układać pełnowartościowy jadłospis, jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu i chętnie wypowiadali się na temat zdrowego odżywiania.

          • Konkurs „Gazetka klasowa”

          • Przedstawiamy dokumentacje zdjęciową Gazetki ogłoszonej z okazji  „Dnia Babci i Dziadka” .

            Konkurs Gazetka klasowa dla klas 4 – 8 trwa cyklicznie od wielu lat w naszej szkole.

            Uczniowie poszczególnych klas przygotowując gazetkę dekorują jednocześnie swoją salę lekcyjną, dbając o estetykę. Realizacja różnych treści tematycznych w tym konkursie rozszerza wiedzę uczniów, rozwija zainteresowania oraz integruje społeczność klasową.

          • Złote dziewczyny !

          • Reprezentacja dziewcząt SP 225 zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Dzielnicy w Piłce Siatkowej

            i będzie reprezentować dzielnicę Wola w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.

          • Warsztaty BRIT UP! w British Council

          • W czwartek 27 lutego klasa 8B dwujęzyczna i w czwartek 5 marca klasa 7C dwujęzyczna oraz część klasy 7B były na całodziennych warsztatach BRIT UP! w British Council na ul. Koszykowej 54 pod opieką Pani Katarzyny Piwowarskiej, Pani Sylwii Bielińskiej i Pani Sylwii Jakubowskiej. Uczniowie wykonali test online ze znajomości języka angielskiego Aptis for Teens. Każdy otrzymał indywidualny raport z umiejętności językowych. Test ten jest przygotowany z myślą o młodzieży w wieku 13 – 18 lat. Jego zadaniem jest szybkai precyzyjna ocena kluczowych na danym etapie nauki umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

            Uczniowie z klasy 8B wzięli udział w warsztacie kulturowym pt. ,,Shakespeare Lives – Romeo i Julia albo Hamlet, czyli miłość, tragedia, zemsta, nadprzyrodzone moce i wciąż używane zwroty językowe zapożyczone z Szekspira”.

            Uczniowie z klasy 7C i 7B wzięli udział w warsztacie kulturowym pt. ,, How to think like Sherlock – myśleć jak Sherlock, dedukcja, łamanie kodów i umiejętność patrzenia na problem z wielu perspektyw jednocześnie w praktyce”.

            Warsztaty w British Council zapewniły naszym uczniom kontakt z żywym angielskim oraz kulturą brytyjską, a także możliwość integracji z rówieśnikami.

          • W Szeregach Niezłomnych - gra miejska.

          • 3 marca reprezentacja naszej szkoły w składzie:

            Anna Szymczak

            Jakub Kulon

            Artur Manukian

            zwyciężyła w V Grze Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”, której celem było uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            Nasi uczniowie zmagali się z wieloma trudnymi zadaniami wymagającymi wiedzy i umiejętności. Świetnie poradzili sobie z wynoszeniem  meldunków z posterunku Milicji, rozszyfrowywaniem zakodowanych wiadomości, udzielaniem pomocy rannym, przeszli szkolenie wojskowe, a nawet fałszowali dokumenty. Oddali także hołd Żołnierzom Niezłomnym na „Łączce”.

          • WALENTYNKI 2020

          • Dnia 07 lutego 2020r. Samorząd Uczniowski klas 4 – 8 zorganizował  obchody WALENTYNEK.

            Impreza odbywała się na korytarzu II piętra.

            Uczniowie brali udział w następujących aktywnościach w trakcie trwania imprezy szkolnej:

            I Poczta Walentynkowa

            Każdy uczeń mógł wysłać 'walentynkę' do wybranej osoby poprzez wrzucanie listów do skrzynki walentynkowej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na bieżąco  dostarczali pocztę.

            II Dekoracja korytarza

            Uczniowie wszystkich klas starszych przygotowali po  20 serc papierowych formatu A4 lub A5 do dekoracji korytarza. Zostały zawieszone na gazetkach ściennych i pięknie dekorowały korytarz szkolny.

            III   Dekoracja drzwi sali lekcyjnych

            Uczniowie klas mieli możliwość udekorowania drzwi swoich sali lekcyjnych. Zawiesili na nich kolorowe serca oraz kartki z życzeniami w języku angielskim. Korytarz II piętra wyglądał przepięknie.

          • "Dziewczynka z zapałkami" w Teatrze Biblioteki Ex Libris

          • Na czas Świąt Bożego Narodzenia teatr naszej biblioteki przygotował dla kolegów z klas 1-4 oraz oddziałów przedszkolnych adaptację baśni Hansa Christiana Andersena Dziewczynka z zapałkami. Dekoracje i kostiumy przygotowano własnymi siłami. W scenerii zimowego miasta widzowie mogli poznać tragiczną historię małej dziewczynki. Młodzi aktorzy pokazali za pomocą rekwizytów odczucia i wyobrażenia marznącego dziecka, takie jak ciepło, rozświetlona choinka, pieczona gęś na świątecznym stole, czy spotkanie ze zmarłą babcią. Uczeń grający rolę Hansa Christiana Andersena przemówił do widzów, zwracając uwagę na znieczulicę wobec biednych i bezdomnych, obecną również w dzisiejszym świecie. Historia dziewczynki z zapałkami przeplatana była kolędami śpiewanymI i granymi przez uczniów klasy 2d.

            Przedstawienie obejrzeli również zaproszeni z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka babcie i dziadkowie uczniów występującej drugiej klasy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 225 w Warszawie
      • tel. 22 836 - 14 - 74 Numery wewnętrzne: 11 - sekretariat 13 - pielęgniarka 15 - świetlica 17 - fax 19 - kierownik gospodarczy 20 - biblioteka 21 - pokój nauczycielski 22 - pedagog / psycholog / nauczyciel wspierający 23 - pedagog / psycholog / nauczyciel wspierający 26 - intendent
      • ul.J.Brożka 15 01-451 Warszawa www.sp225.edupage.org Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych